Πώς να φτιάξετε ζύμη ξινή κρέμα πίτας

Πίνακας περιεχομένων:

Βίντεο: Πώς να φτιάξετε ζύμη ξινή κρέμα πίτας

Βίντεο: Πως ανοίγουμε χωριάτικο φύλλο για πίτα. Λεπτό και τραγανό! 2024, Απρίλιος
Anonim

Δεν χρειάζεται πλέον να σκεφτείτε ποια βάση θα επιλέξετε για το καλοκαιρινό μούρο! Προσπαθήστε να φτιάξετε αυτή την ξινή ζύμη κρέμας και θα παραμείνετε προσκολλημένος: τραγανό, ελαφρύ, λεπτό, αλλά ταυτόχρονα, συγκρατώντας τέλεια την επίθεση των ζουμερών μούρων!

Βήμα 1

Πετάξτε το αλεύρι και το αλάτι σε ένα μεγάλο μπολ.

Βήμα 2

Κόψτε το κρύο βούτυρο (είναι καλύτερα να το στείλετε στον καταψύκτη περίπου 30 λεπτά πριν το μαγείρεμα έτσι ώστε να παγώσει) κομμένο σε μικρούς κύβους. Πάρτε τους μισούς κύβους - βάλτε τον άλλο στο ψυγείο - και αρχίστε να τους τρίβετε στο μείγμα αλευριού. Μόλις τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, κάνουμε το ίδιο με το δεύτερο. Ως αποτέλεσμα, παίρνουμε ελαφριά, ψίχουλα αλευριού.

Βήμα 3

Ανακατέψτε την ξινή κρέμα σε ξεχωριστό δοχείο με ζάχαρη. Προσθέστε τα υγρά συστατικά στο ψίχουλο και ανακατέψτε απαλά για να κάνετε το μείγμα να φαίνεται "αφράτο". 1 κουταλάκι του γλυκού το καθένα. Προσθέστε νερό μέχρι να αρχίσει να σχηματίζεται η ζύμη.

Βήμα 4

Χωρίστε το τελικό κομμάτι σε 4 μέρη. Τυλίγουμε το καθένα σε φιλμ προσκόλλησης και το βάζουμε στο κρύο για περίοδο από 1 ώρα έως ημέρα. Στη συνέχεια, απλώς τυλίξτε το, βάλτε το σε ένα καλούπι, γεμίστε το με την αγαπημένη σας γέμιση και ψήστε στο φούρνο. Μετά από 30-40 λεπτά, μπορείτε να βάλετε το τσάι!